تبلیغات
خاکریز - در باب شبیخون روانی

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب


دوشنبه 7 تیر 1389

در باب شبیخون روانی

کلمات کلیدی : شبیخون روانی , شهید بهشتی ,


شهید بهشتی 

 

  • این خلاصه ای از مقدمه یک مقاله است که مدتی قبل برای چاپ به یکی از مجلات دادم.فعلا این جا می زارمش تا بعد.(منابع در اصل مقاله موجود است!)

«من فکر می‌کنم جامعه ما باید برای نه تنها مبارزه با هجوم نظامی دشمن خودش را بسیج کند و ارتش 20 میلیونی به وجود بیاورد، بلکه باید برای مقابله با «هجوم روانی دشمن» خودش را بسیج کند.» «شهید بهشتی »


 جملات فوق، بخشی از متن مصاحبه شهید بهشتی در گفتگو با روزنامه کیهان، در 19مهرماه59 است. اکنون پس از چند دهه، در روزهای پس از اتفاقات و اغتشاشات تهران،  به خوبی می‌توان لمس کرد که یکی از مهمترین ساحت‌های دفاع از انقلاب اسلامی مربوط است به بحث «دفاع روانی» از سطوح مختلف جامعه در برابر عملیات و حمله روانی دشمن .

«شبیخون روانی» که همچون  شبیخون فرهنگی در رتبه اول، مسئولان و خواص نظام را هدف‌گیری کرده است، می‌کوشد اولاً به مهندسی رفتار نخبگان و ثانیاً رفتار عموم مردم از طریق «تله‌های روانی»  بپردازد.

  • بسیج دفاع روانی

این همان «میدان نبرد نرمی» است که شهید بهشتی در مورد آن با عنوان لزوم «دفاع روانی از جامعه» آن‌هم در «مدل جدیدی چون بسیج و با تکیه و اعتماد بر مردم» سخن می‌گوید.

 اکنون پس از آشکار شدن نقش عملیات روانی در ایجاد گرد و غبار در جامعه و پوشاندن حقیقت‌ها و ایجاد شک و شبهه، توجه نخبگان و مدافعان نظام بیش از پیش به عملیات روانی و جنگ نرم معطوف شده و در واقع، می‌توان این سال ها را، سالهای «دفاع مقدس روانی» نامید بی شک پرداختن به این ایده بیش از پیش اهمیت خود را نشان می دهد.
شیاطین عالم در میدان نبرد نرم با جبهه توحید، با گردآوری تجربیات خود در این حوزه که سابقه‌ای به بلندای روزهای حبوط آدم بر زمین دارد و نیز سنجش واکنش‌های نظام اسلامی در برابر بحران‌هایی چون 18 تیر و جمع‌بندی و بومی‌سازی «مکرهای» خود در کشورهای مخمل‌زده و  پس از گذار از تهاجم فرهنگی به ناتوی فرهنگی، اینک آنان «عملیات روانی» را به عنوان یکی از مؤثرترین کاتالیزورها در جنگ نرم و قوام و غلظت‌دهنده جریان لایه اجتماعی سکولار و غربی در اختیار گرفته‌اند.

  • توهم غلظت


در صورت‌بندی ناتوی فرهنگی، باید طبقه فکری نویی در ایران سر بر می‌آورد تا با «نامرئی سازی روند استعمار» در یک جنگ استراتژیک نرم، بتواند راهبرد ناکام «فروپاشی ایدئولوژیک جامعه ایران» را احیاء کند،

 اما غرب با توجه به رقیق بودن این لایه در سطوح اجتماعی جامعه و عدم امکان کسب قدرت آن در اوضاع و احوال طبیعی، از ضمایمی همچون «عملیات روانی» در جهت ایجاد توهم غلظت و ... بهره برد.
 عملیات روانی با هدف قرار دادن باورها، اندیشه‌ها، اعتقادات و تمایلات گروه هدف می‌کوشد از یک سو با ترفند ایجاد ناامیدی و حتی نفرت نسبت به آنچه هست و از سوی دیگر، هم‌زمان یا پس از آن، با ایجاد رغبت و پذیرش نسبت به داده‌ها و نظرگاه تعیین شده کنشگران خود به اهدافش دست یابد.
و این چنین، به ویژه پس از ایفای نقش گسترده رسانه‌ها در اتفاقات تهران، لزوم پرداختن به حوزه دفاع روانی به خصوص در حوزه رسانه و دفاع در برابر هجوم روانی دشمن باید به خوبی برای تک تک آحاد مردم شفاف شده باشد.