تبلیغات
خاکریز - خواب دیدم پیغمبر لب های من را بوسیدند!

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب


دوشنبه 31 اردیبهشت 1386

خواب دیدم پیغمبر لب های من را بوسیدند!ببینید لب های من داغ است
خانواده ایشان وقتی بیست سال پیش تشریف آوردند منزل مافرمودند كه مرحوم آقای مطهری چند شب قبل از شهادت كه بیدارشدند برای نماز شب .من دیدم ایشان همیشه كه بیدار می شدند یك جوری آرام حركت می كردند كه ما از خواب بیدار نشویم،ولی آن شب من دیدم ایشان از خواب كه بیدار شدند پاهایشان را محكم بر زمین می گذاشتند. من بیدار شدم و گفتم چی شده.شما چرا امشب این جوری راه می روید؟ تا دیدند من بیدار شدم فورا آمدند و دست من را گرفتند و گذاشتند روی لبهایشان. گفتند ببینید لبهای من داغ است!؟.من دست گذاشتم دیدم لب هایشان داغ است.گفتند: خواب دیدم  الان پیغمبر لب های من را بوسیدند.خوب وقتی پیامبر لب های كسی را می بوسد خیلی معنا دارد، یعنی معلوم می شود.تمام روح آقای مطهری در آن لب هاست . در دفاع از اسلام است و این مسئله با تمام خلوص نیت انجام می گرفت..این بوسه باعث شده كه مرحوم مطهری تا دوران قیامت زنده بماند. (حجت الا سلام والمسلمین فاكر)

Smileyدر این شرایط احتیاج  به یك چنین كسی برای رادیو تلویزون وجود دارد!
روزهای اول پیروزی انقلاب اسلامی بودمن خیلی اوقات همراه ایشان بودم.از مدرسه علوی بر گشتیم منزل ؛دیدیم تلویزیون دارد دادگاه خسرو گل سرخی از روسای حزب توده را پخش می كند .ایشان خیلی ناراحت شدند و گفتند: چرا یك  چنین دادگاهی را كه در واقع نوعی تبلیغ كمونیست هاست تلویزیون دارد پخش می كند.همان جا تلفن را برداشتند و با قطب زاده كه مسئول رادیو تلویزیون بود صحبت كردند و او را خیلی شدید مورد اتهام قرار دادند  و سرش فریاد كشیدند كه این ها چیست كه تو پخش می كنی و اگر دوباره پخش كنی تو را از آنجا بر می داریم .خصوصا كه امام قطب زاده را مشروط به نظارت استاد مطهری در رادیو تلویزیون قرار داده بودند و ما از خود استاد وقتی سوال كردیم كه چرا ایشان را در آنجا قرار دادند ،ا یشان گفتند خوب این آدم لاتی است و الان در این شرایط احتیاج به یك چنین كسی برای رادیو تلویزون وجود دارد            (دكتر علی مطهری)

با همین نام كمیته ای هم باید مجازات بشود  
به ایشان خبر دادند كه كسی با نام كمیته ای تخلفی كرده و وارد منزل كسی شده و انجا تخلفی كرده و از این قبیل وقتی به ایشان خبر دادند ایشان گفتند كه بلافاصله باید او را دستگیر كنید و با همین نام كمیته ای هم باید مجازات بشود.این طور نیست كه اگر ما او را مجازات كنیم .باعث تضعیف انقلاب بشود . گفتند اتفاقا باعث تقویت انقلاب می شود .          (دكتر علی مطهری)

من تعجب می كنم از آقای خامنه ای!
مقارن پیروزی انقلاب،همان روزهایی كه كمیته استقبال از امام درست شده بودیكی از واحد های آن ،بخش تبلیغات كمیته استقبال بود كه رهبر معظم انقلاب مسئول آن قسمت بودند .ما بعدا از استاد  مطهری شنیدیم كه ایشان خودشان در واقع رئیس ستاد استقبال و مسئول این كمیته بودند .ایشان گفتند كه من تعجب می كنم از آقای خامنه ای كه چطور این مقدار با اخلاص هستند و هیچ به دنبال خودنمایی نیست كه بخواهد خودش را مطرح كند، خودش را نشان بدهد. من در جریان كمیته استقبال از امام بیشتر به تقوای ایشان پی بردم          (دكتر علی مطهری)

ما باید به مكتب خودمان اعتماد و اطمینان داشته باشیم
استاد اصرار داشتند روی این مطلب كه مبادا ما نسبت به مكتب خودمان احساس خود كم بینی داشته باشیم و فكر كنیم كه با اضافه كردن عناصری از مكاتب بیگانه به مكتب خودمان،باعث تكامل این مكتب می شویم و بنابراین یك مكتب التقاطی پیدا كنیم به نام اسلام كه به این وسیله معضلاتی را حل كنیم.
ایشان خیلی روی این نكته تاكید داشتند كه ما باید به مكتب خودمان اعتماد و اطمینان داشته باشیم
و ایمان داشته باشیم كه مكتب اسلام قادر است جهان را رهبری كند و قادر است با همه شرایط مختلف زمانی و مكانی سازگار باشد و همه موضوعات جدید را پاسخگو باشد  و هیچ نیازی به دیوزگی مكتب های بیگانه وجود ندارد .
خوب در آن دوره دیوزگی و التقاط بیش تر با مكتب ماركسیسم  انجام می شد . امروز شكل دیگزی این التقاط وجود دارد .مثلا فرض كنید افرادی هستند كه می خواهند دموكراسی غربی را بر ما تحمیل كنند. می خواهند مفهومی كه ما از حكومت مردمی داریم این را تطبیق بدهند بر همان دموكراسی غربی یا این كه آزادی را به همان مفهوم غربی تفسیر و تاویل بكنند .    (دكتر علی مطهری)


انها خوب می فهمند چگونه باید یك ملت را مطیع خودشان بسازند!
این جمله مشهور و جالبی است از استاد مطهری كه می فرمایند استعمار سیاسی و استعمار اقتصادی ، توفیق حاصل نمی كند. مگر آن كه در استعمار فرهنگی توفیق حاصل كرده باشد،همان طور كه شما امروز می بینید در عراق و افغانستان جزو اولین كارهایی كه امریكایی ها دارند انجام می دهند این است كه كتاب های درسی آنان را تغییر بدهند .بنابراین ،خود آن ها خوب می فهمند كه چگونه باید یك ملت را مطیع خودشان بسازند .در ایران  هم می بینید كه بیش ترین تلاش آن ها بر تهاجم فرهنگی است .جوان ها را به فكر خودشان، به مكتب خودشان، به فلسفه ی خودشان، به ادبیات خودشان بدبین كنند و در مقابل، به فرهنگ غربی خوش بین بكنند تا در نتیجه به راحتی اهداف آن ها را بپذیرد . (دكتر علی مطهری)

       
عامل نادیده گرفتن محبوبیت خود
فرض كنید كه گروهی پیدا می شود  به نام مجاهدین خلق ،گروه دیگری پیدا می شود به نام فرقان.خوب عده ی زیادی بودند كه می دیدند اینها چه می گویندولی ما می بینیم كه استاد مطهری در كنار امام ندای خطر سر می دهد.خوب این مساله دو زاویه دارد: یكی تشخیص،یعنی این كه انسان تشخیص بدهد كه اینها گروه منحرفی هستند. افراد بسیار عالم و باهوش هستند ولی می بینیم كه استاد مطهری نمی شوندچرا ،چون یك عامل دیگری باید باشد.آن عامل سوز درونی،عامل احساس مسئولیت  در مقابل آینده جوانها و اجتماع ،عامل نادیده گرفتن محبوبیت خود، این كه بگوید اگر من این را بگویم مثلا جایگاه  من در مقابل جوانان و دانشجویان پایین می آید .وقتی احساس می كرد اینجا تكلیف است و باید گفت.اینجاست كه كار خطرناكی است و كار هركسی نیست.عده ای از ترس این كه یك جوی علیه او بسازند ،او را احیانا تحقیر كننداصلا اظهار نظر نمی كند. (دكتر علی مطهری)


با فلسفه و عرفان اسلامی زندگی می كرد
من خیلی از افراد ی را دیدم كه بهترین بیان را در فلسفه دارند،ولی به هیچ وجه فیلسوفانه زندگی نمی كنند.بهترین بیان را در مباحث عرفان عملی دارند،ولی عرفان عملی ندارند .مرحوم شهید مطهری را آن طور كه من یافته بودم...این بزرگوار در مباحث اخلاق اسلام، عرفان اسلامی، با فلسفه و عرفان اسلامی زندگی می كرد...خوب یه عده ای خیلی خوب این ها را می گویند،منبر می روند ،...ولی با عرفان زندگی نمی كنند.(حجت الاسلام و المسلمین دكتر سید مصطفی محقق داماد)


تسلط باور نكردنی بر اندیشه های مخالفین
من می دیدم كه هیچ مار كسیست تا آن جایی كه ما در زندان ها دیده بودیم ، هیچ كدام از این ها اگر خواسته باشند در اصول ماركسیسم این جور كه آقای مطهری تشریح  و تبیین می كنند تشریح بكنند، از عهده اش بر نمی آیند ،یعنی اقعا بهتر از  همه آن ها بیان می كردند.یك مطلب را جوری بیان می كردند كه آدم احساس می كرد دیگر جواب ندارد، یعنی بهتر از خود نویسنده آن كتاب بهتر از خود آن لنین و استالین،بهتر از خود پلخانف ایشان مطلب را تشریح می كرد .بعد شروع می كردند به جواب دادند اولا ثانیا ثالثا رابعا و مطلب را به كلی شل و پل می كرد .  (حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا فاكر)


ایشان هرگز روی خودشان حساب نمی كرد
مرحوم مطهری خصوصیاتی داشتند كه واقعا برای هر جهادگری در هر مرحله جهاد محورست و آن از خود گذشتگی است .ایشان هرگز روی خودشان حساب نمی كرد .لازم بود كاری را انجام بدهند، اصلا حساب این را نمی كردند كه موقعیت علمی  و شرایطشان اقتضا می كند فرض كنید آن كتاب را تدریس كند،یعنی شما «داستان راستان» را كه نگاه می كنید شاید باور كردنی برای كسی نباشد كه شخصیتی مثل شهید مطهری در آن جایگاه بلند علمی و فلسفی شروع كند كتاب داستان نوشت .ولی ایشان وقتی احساس كردند برای نسل جوان كتاب این جوری لازم است، كارهایشان را گذاشتند كنار و مشغول نوشتن كتاب شدند. (حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا فاكر)
نكته بسیار شیرین و دلچسب دیگر از ویژگی های روحیه فكری و دینی مرحوم استاد مطهری این بود كه به خدمت دینی اعتقاد داشت.كاری به كوچك و بزرگ بودن نداشت.
كاری به شهرت نداشت.كاری به پر جلوه یا كم جلوه بودنش نداشت.  (دكتر محمد نهاوندیان)


دیدم در تقویم یادداشت سال 57 ایشان نوشته شده بود
شاید این نكته را جایی از ایشان نشنیده باشید فرمودند : « به نظر من یكی از موهبت های الهی بود كه به خاطر نداشتن كادر كافی، ما در 15 خرداد شكست خوردیم»این را خودم  از ایشان شنیدم...شاید نكته ای باشد كه شما در بیان دیگر عزیزانی كه با شهید مطهری مانوس بوده اند نشنیده باشید ایشان نه اینكه آن شكست را مطلوب می دانستند، ولی واقعا به نیروهایی كه باید بعد از پیروزی یك انقلاب برای اداره و مدیریت آن كمك كنند ربط داشت.این مورد را من درباره شهید بهشتی هم می بینم. در سال 1357 در سفری كه به انجمن اسلامی اروپا و به خصوص آمریكا داشتم،نام خیلی از مسئولان فعلی نظام را تو دفتر چه یادداشت شان به عنوان نیرو هایی كه اگر ما موفق بشویم یك دولتی تشكیل بدهیم این نیروها باید مورد استفاده قرار بگیرند .دیدم در تقویم یادداشت سال 57 ایشان نوشته شده بود ....این نگاه شهید مطهری و شهید بهشتی در مورد نیرو سازی بود ..نگاه شهید مطهری این بود كه ما در 15 خرداد نیروهای مدیریت اجرایی كافی اگر پیروز می شدیم نداشتیم و وضعیت ما عین مشروطه و مشروطه خواهان می شد . (حجت الاسلام و المسلمین دكتر جواد ا‍ ژه ای)

غفلت از سرمایه گذاری در نظریه پدازی های روزآمد
ایشان همیشه قائل بودند كه كار ما اولا كار فرهنگی است. كار سیاسی پس از كار فرهنگی می آید . كار اجتماعی پس از كار فرهنگی می آید ..

آن ها لازم است ولی حركت ما اصالتش به آن پیام فرهنگی است كه داریم و به هیچ وجه نباید از اولویت كار فرهنگی غافل بشویم .ایشان بارها تذكر می دادند توی این كارهای سیاسی ببینیدبعضی از این انحرافاتی كه پیدا شده است است گرفتار كار سیاسی یا مسلحانه شدند و نرسیدند كا فرهنگی و فكری جدی و اصیل روی خودشان و علاقه مندان و پیروانش بكنند.لذا این جور انحرافات فكری و فرهنگی ایجاد شده است ...

شاید ذكر این خاطره بتواند به خوبی نشان دهد اولویت فكری و فرهنگی در ذهن ایشان چی بود .3 ماه از پیروزی انقلاب نگذشته بود ومرحوم مطهری به عنوان رئیس شورای انقلاب در بین همه ی گرفتاری های ماه های اول انقلاب به من زنگ زدند گفتند بیا...

ایشان گفتند كه آن جلسه اقتصاد اسلامی تعطیل شده،الان نیاز به آن بیشتر است ،آن جلسه را دوباره راه بیانداز...متاسفانه این گونه رویكرد،رویكرد فكری و مولد البته بر مبنای اصولی در ارائه دیدگا ه های اسلامی،كم تر مورد احترام قرار گرفت و شاید برخی از  مشكلاتی كه ما پیدا كردیم، به سبب غفلت از سرمایه گذاری جدی علمی و فرهنگی در نظریه پدازی های روزآمد است ودر این زمینه آن چنان كه شاید و باید تولید فكر صورت نگرفت. .  (دكتر محمد نهاوندیان)

جلسه ای بر پا شد كه اسمش را گذاشتیم شورای تحقیقات اقتصاد اسلامی
برخورد شهید مطهری با پیشنهاد تدریس اقتصاد اسلامی در دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران این بود  كه اول بیاید  با هم بنشینیم یك جلسه ای بگذاریم ببنیم آن جا چه می خواهیم بگوییم. اول مطلب را تولید كنیم بعد عرضه كنیم. كه خود این رویكرد هم متواضعانه و بسیار درس آموز بود .

 بر اساس این پیشنهاد جلسه ای بر پا شد كه اسمش را گذاشتیم شورای تحقیقات اقتصاد اسلامی .جلسات منزل خود مرحوم مطهری تشكیل می شد .

ایشان گفتند ما بیایم یك سیر تاریخ نظرات مكاتب مختلف اقتصادی را كه در مسائل روز اقتصادی داده شده شروع كینم. نقاط مورد تاكید و اولویت های فكری را كه داشتند شناسایی كنیم.بعد ببینیم دیدگاه اسلامی در مورد آن سوالاتی كه این ها این جور  جواب دادند چگونه جوابی را ارائه می كندیعنی خود این متدلوژی مطالعه تطبیقی و مقایسه ای در ارائه دیدگاه اسلام بسیار قابل استفاده است نكته دیگری كه از همین برخورد می شود استنتاج كرد اهمیتی است كه ایشان به مباحث اقتصادی می دادند. با وجود این كه آن موقع حكومت ، حكومت اسلامی نبود...ولی كاربرد فكری داشت... .  (دكتر محمد نهاوندیان)

پاورقی:

حرف اول:تا یادم نرفته از خبر گزاری های قرانی ایكنا(www.iqna.ir) به خاطر معرفی خاكریز در بخش وب لاگهایش و از خبر گزاری فارس(www.farsnews.com) به خاطر قرار دادن نام خاكریز در لیستی كه مدتی قبل  برای وب لاگ های ارزشی تهیه كرده بود تشكر میكنم.

حرف دوم: از  دوستانی كه خاكریز رو در صفحاتشان لینك میدهند تشكر می كنم!تقبل الله!!! امیدوارم در آینده ای نه چندان دور با تغییراتی كه در سمت راست خاكریزمی دهم از شرمندگی در بیام!راستی اولویت رو به  به محتواهای  مفید و به درد بخور میدم(!!!)

حرف سوم: از اظهار لطف دوستان خیلی متشكرم .امیدوارم حوصله كنید این مطالب راكامل مطالعه كنید .