تبلیغات
خاکریز - ۱:گاوچرانها فکر می کنند

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب


جمعه 19 اسفند 1384

۱:گاوچرانها فکر می کنندآمریکایی ها چه چاره خواهند اندیشید؟
در بیست و شش سال گذشته امریكا همیشه به عنوان تهدیدی بالقوه علیه ایران مطرح بوده و تقریبا از پیروزی انقلاب تاكنون شدت جریان چالش بین دو طرف با نوسانات كاهنده و یا فزاینده روبرو بوده است اما به نظر می رسد پس از دو دهه چالش، اكنون شرایط برای هر دو طرف وارد مرحله تعیین كننده ای شده كه در هیچ دوره ای به حساسیت زمان فعلی نبوده است .
در حالی که بوش در دور دوم ریاست جمهوری خود بسر می برد و کاندولیزا رایس (چهره شاخص نومحافظه کاران) به جای کالین پاول (شخصیت معتدلتر تیم سابق بوش)، زمام دستگاه سیاست خارجی امریکا را به دست گرفته است ، همچنان این سوال به قوت خود باقی است که واشنگتن قصد دارد چه تدبیری را در مقابل تهران به کار بندد؟
تهاجم نظامی امریکا به افغانستان و عراق و ساقط شدن رژیم مرتجع طالبان و حکومت به ظاهر مقتدر بعثی ، آن هم سریعتر از آنچه که بسیاری از تحلیلگران پیش بینی می کردند ، در کنار فعالیت پایگاه های امریکایی در کشورهای همسایه شمالی و جنوبی از آنجا که به تکمیل محاصره استراتژیک جمهوری اسلامی ایران انجامیده ، این سوال را در برابر کارشناسان سیاسی داخلی و خارجی قرار داده است که آیا ممکن است هدف بعدی ماجراجویی های کاخ سفید ، ایران باشد؟
آیا امریکا خواهد توانست نسخه افغانی و عراقی را برای ایران نیز تجویز کند؟ رایس می گوید: «ایران می بایست در قبال نگرانی هایی که ما در مورد سیاست های این کشور داریم ، پاسخگو باشد [این سیاست ها] اکنون 180درجه در تضاد با منافع ماست». آیا این سخنان از سوی یکی از مقامات عالی رتبه دستگاه سیاستگذاری امریکا ، حاکی از خواب های جدید ایده آلیست های پرخاشجو و افراطگرای کاخ سفید برای یکی از مهمترین کشورهای خاورمیانه است؟ آیا امریکایی ها می خواهند و اصولا می توانند مهمترین مانع عمده پیشروی به سمت منافع خود در خاورمیانه را با بمب و موشک از میان بردارند؟ و آیا غلبه بر ایران به همان سهولت پیروزی های نظامی امریکا در افغانستان و عراق میسر خواهد شد؟
جنگ در  سکوت
صحبت های بوی جنگ می دهد!

آیا جنگ با آمریکا شکل خواهد گرفت ؟سرادار اباذری از فرماندهان سپاه پاسداران چندی پیش در یک گفتگوی مفصل با دانشجویان تهرانی درباره احتمال حمله آمریکا به ایران می گوید: «اگر آمریکایی ها تا حالا به ما حمله نکرده اند،به خاطر آماده نبودن و نداشتن جرات است،اگر آنان به این نتیجه برسند که توانای حمله به ایران را دارند لحظه ای درنگ نمی کنند» اباذری می گوید : «صحبت ها بوی جنگ می دهد، بی آنکه بخواهیم آمریکا راکوچک کنیم یا بزرگ نمایی کنیم باید بگوییم که امروز آمریکایی ها به اندازه 120 کشور زور دارند و تجهیزات نظامی و بودجه آنها به اندازه یک سوم جهان است و بزرگ ترین قدرت نظامی تاریخ را به وجود اورده اند. فاصله آمریکا با رقبایش بسیار زیاد شده است.البته به دلایل برخورداری از زور زیاد،کمتر فکر می کنند و تنها به زور متوسل می شوند و علت سقوط آنها هم همین خواهد بود.»
وی در ادامه می گوید : «احتمال وقوع جنگ جهانی سوم وجود دارد ، افراد صاحب قدرت در آمریکا یعنی جمهوری خواهان به جهان نگاه میلیتاریستی دارند و می گویند اگر راه میانبر داشته باشیم چرا راه خود را دور کنیم.به همین منظور محور شرارت عراق ،ایران و کره شمالی را مطرح کردند، آنها از پس عراق برآمدند و حالا می گویند باید در اینجا امنیت ایجاد کنیم زیرا منابع اصلی قدرت  آمریکا درمنطقه و اطرف ایران است و تنها نقطه مقابل آمریکا هم ایرن است.»


او می افزاید : «چون همه کشور ما در محاصره امریکایی هاست،.آنها سعی خواهند کرد از خراسان ،چابهار،خوزستان و کرماشاه شهر ها را دور بزنند و با حمایت آپاچی ها ،موشک های شب پر و نسل جدید آپاچی ها پیشروی کنند. دشمن با عملیات غیر خطی و بعد از تثبیت مواضع خود سعی خواهد کرد ظرف 10 روز به تهران برسد.»

عقربه های ساعت پیش می رود
آنسوی شیپور جنگ

به فاصله اندکی پس از حمله به عراق عده ای در واشنگتن آنقدر نسبت به اوضاع خوشبین بودند که می گفتند: "مردان به بغداد می روند اما مردان واقعی به تهران خواهند رفت."اما پس از مدتی سوال این بود: آنچه که دولتهای مختلف ایالات متحده را در عمل از توسل به نیروی نظامی علیه ایران باز داشته است. چیست؟ و چرا دولت نومحافظه کار و ماجراجوی بوش نیز در ارتباط با این مساله ، تامل و احتیاط بیشتری به خرج می دهد؟
مسلمایکی از مهمترین علل این امر به ابعاد نرم افزاری امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران مربوط می شود. این ابعاد، مشروعیت و انسجام سیاسی ، وفاق اجتماعی ، همبستگی و بسیج ملی ، مشارکت گسترده توده ها در حمایت از رویکردهای نظام و نقش و عملکرد ویژه رهبری در هدایت جامعه و بسیج مردمی به هنگام بروز بحران ها را شامل می شود. به یقین ، فقدان مشروعیت و پایگاه مردمی در زنجیره علل بنیادین فروپاشی رژیم های خشن طالبانی و بعثی ، جایگاه قابل ملاحظه ای داشت که نباید در روند تحلیل وقایع مربوطه از آن غفلت کرد. این واقعیتی است که عده ای از آمریکایی ها هم آن را شنیده اند . «برژینیسکی»مشاور «جیمی کارتر»رئیس جمهور سابق ایالات متحده معتقد است که  باید فکر سرنگونی جمهوری اسلامی کنار گذاشته شود . زیرا ایران دارای پایه های مردمی مستحکمی است که بابرنامه های مخفیانه نمی توان آن را از بین برد. او توصیه می کند به حای در گیری نظامی باید وارد درگیری «سیاسی» با ایران شد،  در گیری سیاسی همراه با فشار ، زبان دیپلماسی اجرایی، به وجود آوردن «امکانات بازرگانی میان دو کشور بدون التزام به سیادت و استقلال یکدیگر»....

سردار احمد وحید جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درسخنانی در حاشیه برگزاری نخستین نمایشگاه توانمندی‌های وزارت دفاع در مقابله با حوادث غیرمترقبه نیز سوال را از جنبه ای دیگر پاسخ می دهد .
او با تاكید بر این كه جنگ روانی در رسانه‌های غربی علیه ایران نشان از ناتوانی استكبار در برابر توان دفاعی ایران است،در خصوص میزان امكان عملی كردن تهدیدات علیه ایران گفت:عملیات روانی غرب همیشه بیش از قدرت عمل آنهاست و مبتنی بر چارچوب‌های فشار و تسلیم شدن ایران در برابر خواسته‌های آنان تنظیم شده است.
جانشین وزیر دفاع با تاكید بر این كه جمهوری اسلامی ایران تسلیم خواسته‌های غرب نخواهد شد، افزود:آمریكا و غرب در اجرای تهدیدات خود به شكل عملی دچار مشكل فراوانی است چرا كه اجرای این تهدیدات بیش از آنكه برای ایران مخاطره‌انگیز باشد برای آنها تهدید‌آمیز خواهد بود.سردارد وحید افزود:توان دفاع ملی ایران همیشه باعث شده تا آنها در طول سالهای اخیر تنها به جنگ روانی روی آورده و به خود اجازه عملی كردن تهدیدات را ندهند چرا كه اگر چنین توانی داشتند، پیش از این دست به این اقدام می‌زدند. او تاكید كرد که: این به معنی عدم حفظ آمادگی دفاعی ما نخواهد بود. حفظ آمادگی ایران بر مبنای بازدارندگی است و اصل باز دارندگی اساس تامین صلح‌ پایدار در منطقه است و به عنوان خطری برای كشورهای همسایه نیست.
زمان می ایستد
چه چیزی منتظر امریکایی هاست!

شاید بهتر باشد در ادامه برای تحلیل بیشتراین موضع به قانون احتمالات توجه کرد تا از هر گونه مطلق اندیشی در باره تحقق یافتن یا تحقق نیافتن حمله امریكا به ایران و ایجاد انحراف در تحلیل خودداری کنیم . خوش خیالی بیش از حد و اطمینان كامل از قدرت پیدا نكردن مقام های امریكائی برای صدور دستور حمله به ایران موجب بروز رفتارهایی می شود كه علاوه بر تهدید امنیت ملی ممكن است موجب دریافت ضربات غافل گیرانه از سوی دشمن شویم . همچنان كه هر گونه بزرگ نمائی و نظریه پردازی ناشیانه در باره توطئه دشمن موجب ایجاد نگرانی بی مورد در جامعه و تاثیرات سوء سیاسی، امنیتی و اقتصادی در كشور می شود . بنابراین موضوع را باید در سطح یك احتمال منطقی تحلیل كرد
آمریکایی ها برای حمله نظامی علیه ایران دو فرض پیش رو دارند : اول. حمله فراگیر به ایران     دوم . حمله محدود
.در ادامه بحث جهت جلوگیری از اطاله بحث در یک مقاله و تحلیل وب لاگی تنها به بررسی گمانه زنی های افراد مختلف در باره این دو فرض اشاره می شودکه خود به خودی خود بیان گر ابزارها و مولفه های بازدارندگی های ایران است:


کل ارض کربلا
"جان نگروپونته" رئیس جدید سازمان اطلاعاتی آمریكا – سیا كه سزار اطلاعاتی آمریكا نیز نامیده می شود . در تازه ترین گزارش خود به كنگره ،ایران را در مقایسه با روزهای اول انقلاب مطمئن تر و قدرتمند تر توصیف كرد .
براساس این گزارش ایران می تواند چنانچه مورد حمله نظامی قرار گیرد در سراسر منطقه یا حتی در داخل خاك آمریكا دست به عملیات تلافی جویانه بزند .
این گزارش می افزاید : ایران آماده است با استفاده از موشكهای دوربرد ، یگانهای كوماندویی و مجاهدان متحد خود كه در سراسر جهان مستقر هستند به هرگونه حمله نظامی علیه تأسیسات هسته ای خود پاسخ دهد .
اینان همان سخنانی است که مدتها پیش مایکل لدین در مقاله ای که برای شعله ور کردن آتش جنگ می نویسد آنها را حیرت آور توصیف می کند . «مایکل لدین»یکی از نظریه پردازان و سناتورهای آمریکایی در مقاله ای در نشریه «نشنال ریویو» نوشت :
 حسن عباسی یکی از دانشمندان مشهور علوم سیاسی در ایران در حالی که سعی داشت شور و شوق بسیجیان را برای انقلاب اسلامی بار دیگر به غلیان بیندازد در نطق خود در دانشکده فنی تهران ، بیانات حیرت آوری( ! )ایراد کرد  و گفت :کافران دشمنان قسم خورده خداوند و مسلمین هستند و هر اقدامی که برای ارعاب و هراساندن انها انجام شود،اقدامی مقدس و مایه غرور  است . او اضافه کرد «حزب الله لبنان ،جهاد اسلامی و حماس»همگی با این دست ها پرورش یافته اند.یعنی دستهای ایران.
او ادامه داد : ما 29 نقطه ضعف عملیاتی را در آمریکا و غرب شناسایی کرده ایم . ما این اطلاعات محرمانه را در اختیار گروهکهای چریکی قرار خواهیم داد و از آنها استفاده خواهیم کرد. ما دپارتمان مخصوصی برای انگلستان تشکیل داده ایم و در مورد انها با دیگران مذاکراتی داشتیم . ما با مکزیکی ها و آرژانتینی ها نیز تماس گرفته ایم و با هر کسی که قصد انتقام جویی از آمریکا را داشته باشد همکاری می کنیم.
«دبکا فایل» نیز گزارش داد که ایران دارای یک نیروی چریکی باید گفت که وقتی یک مقام رسمی کشور ،در یک جلسه محرمانه به وفادارن رژیم در مورد خرابکاری ایران در اقتصاد آمریکا و سازماندهی حملات تروریستی در خاک آمریکا می گوید ، نباید بی تفاوت نشست.
مدتی بعد شبكه خبری «فاكس نیوز»نیز بر این موج سوار شد . این شبکه از زبان «جان لوفتوس» تحلیلگر آمریکایی بدون آن كه برای ادعاهای خود شواهد و مداركی ارائه دهد ، می گوید : «احتمال دارد ایران در تلاش برای ساخت سلاح سری جدیدی با نام AMP باشد كه با امواج مغناطیسی و الكتریكی بسیار قوی شبكه‌های برق، مخابرات و كامپیوتری آمریكا را از كار بیاندازد»
وی با ادعای این كه ایران احتمالا با انفجار یك موشك كوچك در سواحل شرقی آمریكا و در ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متری می‌تواند با انتقال امواج مافوق مغناطیسی و الكتریكی به تمام خطوط مخابراتی، برق و كامپیوتر آن‌ها را از كار بیندازد، افزود: «یك مقام ارشد دفاعی ایران سال گذشته به مقامات چینی و كره شمالی از تصمیم ایران برای حمله به آمریكا با سلاح‌های نامتعارف خبر داده بود كه نحوه ساخت آن محرمانه و مقابله با آن سخت است.»
لوفتوس تاكید كرد: «سلاح جدید به مرگ هیچ كس منجر نمی‌شود، اما با توجه به قطع جریان آب و غیره، زندگی در آمریكا با مشكل مواجه خواهد شد.»
سردار اباذری  نیز در پرده می گوید :
 طرح های پیچیده نظامی آمریکا به راحتی شکست پذیر است طرح های نظامی آمریکا بر علیه ایران همانقدر که از پیچیدگی برخوردار است به راحتی با شکست روبرو می شود. آمریکایی ها برای حمله به ایران طرح های گوناگونی را به مرحله اجرا درخواهند آورد اما راههای مقابله با این تهدید ها اندیشیده شده و ما توان پاسخ به حملات پیچیده آنها را داریم. اباذری افزود: شیعیان در منطقه و بر خلاف خواست آمریکا در حال قدرت گرفتن هستند و عراق و لبنان نیز در حال پیوستن به این زنجیره قدرتمند هستند که کانون آن ایران است.

در بخشی از گزارش مركز اطلاعات هوا و فضای پنتاگون که با همكاری سرویس اطلاعاتی نظامی ناتو ارائه شده هم  از برنامه ریزی دقیق سرویس های امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی از سال ها پیش برای پاسخ به هر حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران خبر داده شده است.
در بخش دیگری از این گزارش به جزئیات برنامه های ایران جهت با پاسخ به حملات نظامی اشاره شده است.
به نوشته این گزارش، پاسخ ایران به حمله نظامی حول سه محور حملات موشكی یا استفاده از موشك های دوربرد، استفاده از واحدهای كماندویی سری و كمك گرفتن از متحدین ایران در منطقه استوار شده است.بر اساس این گزارش ناتو تعداد نفرات نیروی زمینی ارتش ایران را حدود 800 هزار نفر تخمین می زند كه وجود این تعداد پرسنل در نیروهای زمینی ، امكان هر گونه عملیات گسترده زمینی علیه ایران را منتفی می سازد.
همچنین سازمان جاسوسی آمریكا"CIA" اخیرا كشف نموده كه ایران سیاست ساخت موشك های زمین به دریایی خاصی را به منظور تهدید نفت كش ها و ناوهای جنگی در خلیج فارس دتبال می كند.همچنین بر اساس این گزارش توانایی های نظامی نامتقارن ایران به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست و تاكیك های جنگ های نامنظم كه در میان ایرانی ها سابقه طولانی دارد، تهدید بزرگی برای هر نیروی نظامی خارجی در اطراف مرزهای این كشور محسوب می شود.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است، یكی از نگرانی های اصلی ناتو باید توانایی موشكی ایران باشد ، چرا كه ایران با دارا بودن موشك های شهاب-3 كه قادر به حمل كلاهك های انفجاری شدید نیز هستند، تمام پایگاه های نظامی ناتو در منطقه را تهدید می كند.به نوشته این روزنامه، ایرانی ها اخیرا به سازی های مختلفی روی شهاب-3 انجام داده اند كه این موشك را قادر می سازد تا علاوه بر اسرائیل ، مناطق مهمی از اروپا را نیز با دقت بالا هدف قرار دهند اما منابع ایرانی این تغییرات را مخفی نگه داشته اند.
در انتهای این گزارش آمده است، ایران هم اكنون حداقل 20 سكوی پرتاب موشك شهاب-3 را به این موشك مسلح كرده و برای جلو گیری از شناسایی این سكوها، به طور متناوب آن ها را در سطح كشور جا به جا می كند.
تحلیلگر روسی"الكسی‌ مالاشنكو"در پایگاه‌ اینترنتی‌ روسی‌ ودوموستی‌ می نوسد : درحالت تنش‌ قرار دادن قدرتهای‌ بزرگ برای‌ ایران به‌ منزله‌ پیروزی‌ بزرگی‌ است 0 در واقع‌ این قدرتها در عین حال‌ كه‌ ایران را لعن و نفرین می‌ كنند مجبورند به‌ ان احترام‌ بگذارند و این به‌ منزله‌ ترس‌ از ایران است .
گروه تحقیقاتی آکسفورد نیز در گزارشی درمورد حمله به ایران  نتیجه گیری می کند:" یک حمله نظامی در جواب به بحرانهای جاری، گزینش بسیار خطرناکی است که نباید انتخاب شود. گزینه های راهبردی دیگر بغیر از جنگ هر اندازه سخت، می بایستی در افق دیدگاهها به حساب آیند."نمایش نظرات 1 تا 30